Haber

AB Filistin okulunu tahrip eden İsrail’i kınadı

Avrupa Birliği, Batı Şeria’da yapımına destek verdiği bir ilkokulun İsrail ordusu tarafından yıkılmasını kınadı.Avrupa Birliği (AB), İsrail işgali altındaki Batı Şeria bölgesinde Filistinlilere ait bir ilkokulun İsrail ordusu tarafından yıkılmasını kınadı. AB Komisyonu’nun Dış İlgiler Sözcüsü Peter Stano, bu stil yıkımların milletlerarası hukuka ters olduğunu ve çocukların eğitime ulaşım haklarına hürmet gösterilmesi gerektiğini belirtti. Stano ayrıyeten İsrail’in uyguladığı keyfi yıkımların ve binaların zorla boşaltılmasının, Filistinlilerin acılarını daha da arttırdığını ve çatışmaları tırmandırdığını ifade etti.

İsrail ordusu, geçen Pazartesi günü El Halil kentinin güneyindeki yerleşim birimi Mesafer Yatta’da, AB dayanağı ile kısa mühlet evvel inşa edilen bir okulu tahrip ederek kullanılamaz hale getirmişti. El Cezire televizyonunun olayla ilgili haberine nazaran İsrailli askerler, okulda eğitimin devam ettiği bir saatte çocuklara şok bombaları attı.

AB Kurulu Sözcüsü Stano, İsrail, Adalet Divanı’nın geçen Mayıs ayında aldığı, Mesafer Yatta bölgesindeki köylerin zorla boşaltılması uygulamasının hukuka uygun olduğuna dair kararına atıfta bulunarak, bunun “Kabul edilemez” olduğunu lisana getirdi. Kelam konusu bölgede yaşayan yaklaşık bin 200 kişinin giderek artan bir baskı ve sindirme atmosferinde hayatlarını sürdürmeye çalıştığını belirten Stano, burada yaşayan halka, öğretmenlere ve insani yardım işçisine getirilen sehayat kısıtlamalarının da bu baskının bir kesimi olduğunu vurguladı.

KNA/ ET,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu