Ekonomi

Son Dakika: Vergi, ceza ve harçlara 2024 yılında uygulanacak artış oranı yüzde 58,46

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılında vergi, harç ve cezalara uygulanacak 2023 yılı yeniden değerleme oranının temelini oluşturan verileri açıkladı. Buna göre gelecek yıl; Vergi, ceza ve harçlarda yüzde 58,46 oranında artış olacak.

ÜFE AÇIKLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen değerleme oranına esas olan Üretici Fiyatları Enflasyonu (ÜFE), Ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 58,46 arttı. Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, MTV, çeşitli harçlar, araç muayene bedeli, Gelir Vergisi tarife dilimleri ve idari cezalar bu orandan artırılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YETKİSİ VAR

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu oranı yüzde 50’ye kadar düşürme ve yüzde 50’ye kadar artırma yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vergi Usul Kanunu uyarınca artırma veya azaltma yetkisini kullanmaması halinde vergi ve harçlara 2024 yılında yüzde 58,46 oranında zam yapılacak.

ERDOĞAN MTV’DE İNDİRİM YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yetkisini geçtiğimiz yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi verilerinde kullanmış, yüzde 122,9 olarak belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi değerleme oranının 2023 yılında yüzde 61,5 olarak uygulanmasına karar verilmişti.

haber-hinis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu